İmamoğlu yanıtladı: Ellerine fırsat verdim mi? Verdim!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazeteci Fatih Altaylı’nın “Rakibiniz kim?” sorusuna “Kim o gün benim aleyhime ya da beni muhatap alıp konuşuyorsa onu koyuyorum” diye yanıt verdi. “Ama Sayın Kurum ile Sayın Cumhurbaşkanı kafa kafayalar, hemen hemen her gün benimle ilgili cümle kurmaya özen gösteriyorlar” diyen İmamoğlu, “Tabii ki rakibimiz Kurum ama sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’la ilgili duygularını benim söylememe gerek yok” dedi.

İmamoğlu, İstanbul’u bir atlama taşı olarak gördüğü değerlendirmelerine ilişkin olarak da, “Böyle bir şey yok. Atlama taşı diye, ben hayatım boyunca siyaseti bir meslek görmedim, siyaseti de yarın bırakabilecekmiş gibi yapıyorum” ifadelerini kullandı.

‘İNANILMAZ BİR MESAİ GEÇİRDİM’

2019 yerel seçimlerinin ardından tartışma yaratan tatil seyahatleri hakkında konuşan İmamoğlu şunları kaydetti:

“Türkiye koşullarında insanlara nasıl yaransak duygusu var. Ben de şöyle bir insanım, örneğin kayak tatili dediğiniz mesele aslında 2 gecelik bir ziyaretti. Çünkü çocuklarımın ve eşimin gideceği ama benim gitmeyeceğim ama daha sonra Elazığ depremine denk geldi, biz oraya gidince oradan eşim ben de senle geleyim deyince, Elazığ’a birlikte gittik, sonra kısa bir şekilde de oradan eşimle beraber çocuklarımın yanına geçtim. Diğeri deseniz zaten bir yorgun dönem, iki üç gün yazlığımızda geçirelim deyince bir yağmur yağdı ve geldik Eminönü’de meğerse her yağmurda su basan bir alt geçidimiz varmış. Bunu yapmasam yani Bodrum’a yazlığa gitmesem bu nasıl bir duygu. Sonra ne oldu? Bir daha gidemedim. Benim tatil olarak İBB’de aldığım izin hiçbir belediye başkanıyla kıyaslanmayacak derecede çok az. Ben inanılmaz bir mesai geçirdim İstanbul’da. (Tayyip Bey mi daha çok izin yapmış siz mi?) Tayyip Bey tarifsiz zaten, Tayyip Beyin mazereti baya yukarılarda. Ben ciddi bir mesai harcadım. Ama bir algı yönettiler mi yönettiler. Ellerine bir fırsat verdim mi verdim. Ben o gün orada daha durumu görünce, yeni göreve başlayan genel müdürümüze o dönemde ‘Bu iş nerede nasıl yaşanıyorsa raporunu çıkarın’ dedim. Milyarlarca liralık sel ve su baskınını engellemek adına Silivri’den Tuzla’ya kadar her yerde 150 noktaya yakın, işin sonuna geldik ana tespitlerimizde. “

‘MURAT KURUM MU, ERDOĞAN MI?’

İmamoğlu, Altaylı’nın “Rakibinizi kim olarak görüyorsunuz?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Kim o gün benim aleyhime ya da beni muhatap alıp konuşuyorsa onu koyuyorum. Ama Sayın Kurum ile Sayın Cumhurbaşkanı kafa kafayalar, hemen hemen her gün benimle ilgili cümle kurmaya özen gösteriyorlar. Tabii ki rakibimiz Kurum ama sayın Cumhurbaşkanı İstanbul’la ilgili duygularını benim söylememe gerek yok.”

İSTANBUL ATLAMA TAŞI MI?

İmamoğlu, “İBB’yi bir atlama taşı olarak görüyor, onun asıl derdi başka diyor, hakikaten bunu bir atlama taşı olarak mı görüyorsunuz?” sorusuna karşılık olarak da, “Hatırlayın seçim bitti, İngiltere’den gelen bir gazetecinin röportajında adam bana bir soru sordu ben de Allah bilir dedim. Hayda Allah bilirden bizi cumhurbaşkanı adayı yaptılar. Günün sonunda adayımız Sayın Kılıçdaroğlu oldu, seçimi kaybettik. Bu değişmeli dedim. Dediler ki Ekrem İmamoğlu genel başkan olacak. Olmadım, Sayın Özel oldu ben yine İBB adayı oldum. Böyle bir şey yok. Atlama taşı diye, ben hayatım boyunca siyaseti bir meslek görmedim, siyaseti de yarın bırakabilecekmiş gibi yapıyorum” dedi.

‘ŞÜKRÜ BEY YANLIŞ YAPTI’

İmamoğlu, “İlçe belediye başkan adaylarını sizin belirlediğiniz söyleniyor. İstanbul’un ilçelerinde bir gerilim var” sözlerine de şöyle karşılık verdi:

“Bir gerilim olmadı. Sarıyer bağımsız bence Şükrü Bey çok sevdiğimiz bir ağabeyimiz, 3 dönem yaptı, sonucunda başka bir tercih yapıldı. O da seçilirken 3 dönem kendini hak gören birçok insan üzülmüştü. Şimdi o da üzülmüş olabilir ama bir gün geldiğinde bu bitiyor. Dolayısıyla ben Şükrü Beye bu tavrı yakıştıramadım, çok yanlış yaptı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x